Join Here – Now you can join our Telegram Channel to get new PDF and other Study Material!
Direction (Qs.1 to 5): Answer the questions based on the information given below:The table given below shows the percentage marks obtained by 6 different students in 5 different subjects.
1➤ What is the overall percentage marks obtained by Gaurav in all the five subjects combined?
(1) 76.9%
(2) 78.9%
(3) 77.9%
(4) 79%
(5) None of these
2➤ What is the average marks scored per subject by Aakash in all the five subjects together?
(1) 164
(2) 186
(3) 177
(4) 172
(5) None of these
3➤ What is the difference between the marks obtained by Ajay in BEE and NACP together and marks obtained by Ashwani in BME and ED together?
(1) 39
(2) 35
(3) 37
(4) 31
(5) None of these
Marks obtained by Ajay in BEE and NACP together = 0.91×200 + 0.68×175 = 301
Marks obtained by Ashwani in BME and ED together = 0.40×150 + 0.84×250 = 270
∴Required difference = 301 – 270 = 31
4➤ All those students who obtained overall 75% marks or above in all the five subjects together were awarded scholarship. So how many students got scholarship?
(1) 6
(2) 2
(3) 4
(4) 3
(5) 5
Maximum marks of all the subjects together = 150 + 200 + 250 + 175 + 225 = 100
Minimum marks required to obtain scholarship = 0.75×1000 = 750
Total marks obtained by Ajay in five subjects
0.62×150 + 0.91 × 200 + 0.70×250 + 0.68×175 + 0.80×225 = 749
Total marks obtained by Aakash in five subjects
0.78×150 + 0.87×200 + 0.68×250 + 0.92×175 + 0.88×225 = 820
Total marks obtained by Pankaj in five subjects
0.88×150 + 0.63×200 + 0.94×250 + 0.96×175 + 0.64×225 = 805
Total marks obtained by Gaurav in five subjects
0.92×150 + 0.57×200 + 0.86×250 + 0.76×175 + 0.84×225 = 789
Total marks obtained by Shashi in five subjects
0.66×150 + 0.71×200 + 0.74×250 + 0.72×175 + 0.56×225 = 678
Total marks obtained by Ashwani in five subjects
0.40×150 + 0.73×200 + 0.84×250 + 0.88×175 + 0.60×225 = 705
only 3 students: Aakash, Pankaj and Gaurav had scored above 750 and got scholarship
5➤ Another student Navneet scored 20% more marks than Ashwani in BME and 25% less marks than Pankaj in NACP. Find the marks obtained by Navneet in BME and NACP together.
(1) 188
(2) 192
(3) 198
(4) 202
(5) None of these
Marks obtained by Navneet in BME = 1.20×0.40×150 = 72
Marks obtained by Navneet in NACP = 0.75×0.96×175 = 126
Marks obtained by Navneet in BME and NACP together = 72 + 126 = 198